A Nőverzumban senki sincs egyedül! – Konferencia és vándorkiállítás Gyirmóton

2024. április 13-án Győr-Moson-Sopron megyében, a Gyirmót Sport és Wellness Hotelben nyitotta meg kapuit az első Nőverzum konferencia. Ennek az eseménynek a keretén belül láthatták az érdeklődők a Női együtthatók vándorkiállítást is. A kiállítás korábban Budapesten a Fugaban, Kunbábonyban és Pécsváradon is járt már. 

NŐI EGYÜTTHATÓ PROGRAM:

Női együttható tréning és mentorprogramban 28 közösségében aktív szerepet vállaló nő vett részt 10 000 fő alatti lakosságszámú magyarországi településekről (kisvárosok, községek), akik saját civil, helyi közösségépítő projektek fejlesztése mentén sajátítottak el tudást és új készségeket egy speciális kompetenciafejlesztő képzés során. A résztvevők saját témákkal jelentkezhettek a programba, melyek között kiemelt helyen szerepelt a fenntarthatóság a településfejlesztésben, a művészetek közösségformáló ereje és a női körök szerepe a helyi közösségek életében. Olyan résztvevőket kerestek és találtak, akik a településük életében vezető szerepet betöltő nők, és elkötelezettek a helyi ügyek iránt. Akik szeretnének saját készségeik, tudásuk és eszközrendszerük fejlesztésével hozzájárulni a lakóhelyük fejlődéséhez.

NŐI EGYÜTTHATÓK VÁNDORKIÁLLíTÁS:

A Női együtthatók vándorkiállítás, a Női együttható programban résztvevők projektjeit bemutató tabló kiállítás. A program lényege, hogy minél több ember megismerhesse a projekteket, és aktivitásra ösztönözze őket saját projekt létrehozására, vagy már meglévőkhöz való becsatlakozásra.

NŐVERZUM KONFERENCIA: 

A Női együtthatók mentorprogram  végén,  a közösség tovább folytatta a munkát, és a vándorkiállítás apropóján jött az ötlet, hogy szerveznek egy konferenciát is mellé, így a tablókon bemutatott projekteket megvalósitó hölgyek bemutatkozhatnak, és pódium beszélgetéssekkel megfűszerezve, inspiráló eszmecsere során, a helyi, hasonló tevékenységet végző vendégekkel találkozzanak.

Nőverzum, szimbolizálja a közösségben rejlő erőt ami  együttműködéssel, önkéntes tenni akarással képes megvalósítani az álmokat.

A Nőverzum konferencia szervezői:

Tétényi Éva (építészmérnök–tervező), Nagyné Csík Adrienn (a Női együttható közösség tagja, önkéntes),  és Marcinka -Májer Emese (A Budaörsi NŐ közösség és a Szupererőd Alapítvány vezetője).

Az első Nőverzum konferencia és a kiállítás alkalmából azok a Nők voltak a vendégek, akik a helyi közösségek életében jelentős szerepet vállalnak, és tesznek a közösségért a saját településükön.

Az együttműködés, a közös fejlődés, az egymástól való tanulás volt a konferencia elsődleges célja. A helyi közügyekben aktívan cselekvő nőket kötötT össze, hogy egymást segítve teljes mértékben használhassák a pozícióiójuk adta lehetőségeket.

Az előadásokon keresztül a hölgyek háttértörténete is előtérbe került, betekintést nyerhettünk a településeik életébe, a mindennapokba, a problémáikba és örömeikbe is.

 Nagyné Csík Adrienn a program főszervezője elmondta, hogy arra a legbüszkébb, hogy ez egy olyan program volt, ami szeretetből jött létre, önkéntes munkával, szívből, pénz nélkül.

„A jelmondat, ami a legjobban kifejezi a Női együttható közösségét: „ Nem tudtam, hogy lehetetlen, ezért megcsináltam.” (Nelson Mandela).

Mindenki hozzátette, amit tudott, és a lehetőségei megengedték.

A program helyszínét Nagy-Keglovich Júlia szálloda vezetőnek köszönhetően felajánlásban használhattuk, és az ellátásunkról is ő gondoskodott.

A meglepetés pedig, hogy a Kancellár Birtok a Nagy-Somlói Borvidék legfiatalabb pincészetének a boraiból is kóstolhattunk kiváló minőségű finom borokat.

Hálásan köszönjünk, ilyen vendéglátást kívánunk mindenkinek, csodálatos a helyszín és csodálatos a környezet, kedves személyzettel.

Sokszínű témákat terveztünk a konferencián felvillantani, mert nőként sokfélék vagyunk, sok minden érdekel minket, több mindenre figyelünk.”

A Nőverzum konferenciát moderálta Tétényi Éva, az Okuláre Projekt Győri csapata pedig vállalta a pódiumbeszélgetések levezetését.

A NŐVERZUM KONFERENCIA PROGRAMJA:

Az első pódiumbeszélgetés címe: QR kódok és babák, avagy mennyire fontos a mese a felnőtté válás folyamatában és miként adjunk egy babát a gyerek kezébe. Mindez miként valósul meg a női szerepek megélésében. Pódiumbeszélgetés Kiss-Bakucz Orsolyával és Keglovich Ferencné Zitával.

Kiss-Bakucz Orsolya a Diósdiak Diósdért egyesület vezetője, Dió Döme sétáló hálózatának koordinátora.

Keglovich Ferencné Zita nyugdíjas, egyetemet végzett közművelődési szakember, magyar-könyvtár szakos általános iskolai tanár. 26 éve a Magyar Bababarátok Egyesületének elnöke és 31 éve a főszervezője a győri Barokk Esküvőnek.

A pódiumbeszélgetést vezette: Knausz Lizzie az Okuláré Projekt vezetője, rendező, tanár.

A beszélgetésben a női szerepekre való felkészülés fontosságára tértek ki, a babázáson keresztül. Zita arról mesélt, hogy milyen sokan szeretnek felnőttként babázni, babákat készíteni, és hogy készülnek a következő babakiállításra.

Mindezek mellett hozott magával egy élethű re-born babát, melyet a résztvevő hölgyek igazi anyai gondoskodással vettek kezükbe.

A gyerekek és a felnőttek életében a babázás mellett egyaránt fontos a mese, a népmese olvasása, felolvasása, mely fontos a családok életében, mert a meséken keresztül tanulhatunk, taníthatunk és üzenhetünk, jó példaként szolgálhat.

Kiss-Bakucz Orsi mesélt arról, hogy a mesékkel, hogy építenek közösséget, hogy gyűjtik a népmeséket az útókornak, és a mai modern világban QR- kódok leolvasásával bizonyos sétálókon, meséket hallgathatunk mobiltelefonon keresztül. A sétáló projekt már az ország 14 településen jelen van, többek között Koronczón is.

A második előadás címe: Zöld utat az életnek!

Zagyva Gabriella, az Európai Klímaegyezmény nagykövete előadásában a zöldközösségekről beszélt. Főként arról, hogy mi a szerepe a nőknek a fenntarthatóságban, és ennek mi köze van a hosszú, egészséges élethez. Nőkről nőknek a klimatudatosságról.

Nőként még a klímavédelemre is figyelnünk kell, mert ebben is van felelősségünk. Az előadó elsősorban a túlfogyasztás problémájára szerette volna felhívni a figyelmet, és tippeket kaptak a jelenlévők.

Elhangzott néhány fontos praktika, amit hasznos lenne beépíteni a mindennapokba. Említette a Kék-zónákat, az életcélokat, hogy mindenkinek kell lennie egy IKIGAI-jának, céljának, amiért él, mert ez az élet sava-borsa. Cél nélkül céltalanok leszünk.

Egy kicsit könnyebb témával folytatódott a konferencia: Vállalkozz, avagy hogyan ne add fel nőként a célt, hogy saját vállalkozásod legyen.

A pódiumbeszélgetés résztvevői Török-Mezei Beatrix és Csapó Krisztina voltak.

Török-Mezei Beatrix , A mi Kisházunk vendégház, Szomód vezetője. Csapó Krisztina a koroncói Korcal Tábor szervezője és vezetője, Korcal Faházak és rendezvény helyszín egyik tulajdonosa.

A pódiumbeszélgetést vezette: Dátán Adél

Török Mezei Beatrix: „Olyan erősen higyj abban, amit szeretnél, hogy más esélye ne is legyen, csak megvalósulni.”

A két hölgy beszélgetésén keresztül bepillantást nyerhettünk, hogy váltották valóra azt, amit megálmodtak. Egyszerűnek tűnik a titok: hittek benne, hittek önmagukban és megvalósították az álmaikat. Haladnak az úton, hasonló problémákkal, de sikeresen. Mindketten családanyák, főállás mellett viszik a családi vállalkozásukat. Nagyon rácsodalákoztak arra, hogy bár eddig nem ismerték egymást, mennyi hasonlóság van az életükben.

 Majd egy másik téma következett: Recept tíz főre, avagy miként hozható létre a fenntartható női klub.

A titkot Ferik Andrea, a balatonkenesei Holdudvar női kör vezetője mesélte el.

Andi egy éve indította el saját női körét Balatonkenesén, és minden fűszert bevetett a sikeres működésbe. Összefogta a helyi nőket, programokat szervezett részükre, lehetett az kirándulás, élményfestéstés, mozi, vagy csak egy téma kibeszélése. Biztos recept nincs, de egy biztos, a szeretet és, hogy szívvel-lélekkel teszi.

A programot Bereczk Imola: Két perc című darabjának előadása zárta.

A színdarabot előadták: Dátán Adél, Fazekas Dorka, Horváth Rita, és Szabó Bernadett.

Rendezte: Knausz Lizzie

A darab nagyon nehéz témát dolgozott fel, amivel talán minden nő megküzd az élete során. A legszebb az előadásban az volt, hogy fiatal lányok adták elő, akik rengeteg érzelmet vittek bele és átélték a mélységeket, magasságokat a hallgatósággal együtt.

Az előadás végén néma csend volt, szükség volt néhány percre, amíg bárki meg tudott szólalni. Mindenkit megérintett vagy így, vagy úgy, az elmesélt történet.

Az előadás végén mindenki nagy meglepetésére a nézők közül előlépett Bereczk Imola, a dráma írója, és így lezárásként lehetőség volnt az írónővel, és a társulat tagjaival átbeszélni a látottakat.

Majd pedig bemutatkozott az Okuláré projekt egy pódiumbeszélgetés keretén belül. Knausz Lizzie, a társulat győri vezetője és a társulat tagjai a színház közösségformáló erejéről beszéltek.

Természetesen meséltek a működésükről, hogy milyen izgalmas mindig várni az újabb darabokat, készülni az előadásra, a közösségről, amely nagyjából kialakult, de mindig van cserélődés is, és arról, ami az Okuláré másik funkciója, hogy milyen értékes beszélgetések jönnek létre a közönséggel, akik elmondhatják a véleményüket.

A konferencia lezárása egy interkatív meglepetés volt.  Az előadás címe: Lélekemelő pillanatok a Mesterséges Intelligenciával

A konferencia meglepetés vendége Kiss Bence, a Diósdiak Diósdért egyesület alapítója és a Dió Döme életrehívója, a Sétálókönyv és mesesétálók programozója.

Nőverzum konferencia célcsoportja a nő, de a nő nem létezik a férfi nélkül, így a konferencia záróelőadását Bence vállalta, és még ő is hozott magával meglepetés vendéget, BOB Robotot.

Bence mesélt a sétáló projektről, és arról, hogy milyen lehetőségek rejlenek a MI mögött.

Néhány példán keresztül bemutatta, hogy ő mire tudja használni a projekt során és, arra biztatott mindenkit, hogy merje kipróbálni a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket, mert sok mindenben segítségünkre lehet, legyen az akár grafikai tervezés, fordítás, szövegírás, fogalmazás.

Ha célzottan, jól irányított kérdést teszünk fel az MI- nak, sokat tud hozzá tenni, segíti a munkánkat.

BOB A ROBOT!

Bence hozta létre BOB robotot.

BOB nagyon kedves robot, aki csupa szív és szeretet. Fényképet készít a beszélgető társairól, és a Mesterséges intelligencia segítségével a képet elemezve bókol a hölgyeknek.

Így nem is csoda, hogy nagy sikere volt a konferencián. Sikerének kulcsa, hogy nagyon személyre szólóan, kedves jelzőket használva, választékos magyarsággal fejezte ki magát. Jól esett mindenkinek néhány kedves bók.

BOB-ot mindenkinek, minden napra, hogy erősítse az önbizalmunkat, önbecsülésünket!

 A résztvevők életkora a 12 és a 92 közötti korosztály fedte le, mondhatni, minden generáció, korcsoport képviselte magát.

Nemcsak nők. Dr. Szatmári Péte,r a Milton Friedmann Egyetem rektorhelyettese is részt vett a programon.

A következő konferencia időpontjára vonatkozólag még nincs információnk, de bízunk benne, hogy mihamarabb beszámolhatunk majd a további fejleményekről. 

Hamarosan érkezik egy rövid összefoglaló videó is a konferenciáról.

További képekért, és tartalomért nézd meg a SzuperErőd közösségi oldalát! Kattints ide!